Roman

Peri Gazozu

Çukur dizisinden tanıdığımız Ercan Kesal’ın gerçek mesleği doktorluktur , doktorluğunu yaparken ve çocukluğundan itibaren yaşadığı olaylardan yola çıkarak anlattığı anektodlardan oluşan güzel bir kitap.

“Vicdanımız kuruyor.” Babalarını erken kaybetmiş yetim çocukların masum başlarını koyacakları göğüsler çoktan çöktü, farkında mısınız? Göğüs çöktükçe zulüm tepemizde kalıyor. Kavisli ve dolaşık geçmişimizse , bozuk düzenimizin telleri olmuş. Duyduğunuz sesler bu yüzden içli ve bu kadar derinden geliyor.

Şimdi bir türlü sığamayıp, delice bir kavgaya tutuştuğumuz , adına Anadolu denen şu kadim topraklarda, binlerce yıl önce hüküm sürmüş , bir Hitit kralının oğullarına bıraktığı vasiyete bakın isterseniz. “Öldüğümde beni, usulünce yıkayın, göğsünüze yaslayın ve toprağa bırakın. Bu kadar”

Hayatın en yalın ve en efsunlu meseleleri, ölüm ve yaşam, anne-baba-çocuk arasındaki zor muhabbet,büyümek ve yaşamak üzerine… Vefalı bir oğulun gözüyle. Bilhassa ölümün , ölümle başetmenin olağanüstülüğü ve olağanlığı üzerine … “Alışmaya” direnen bir hekimin gözüyle.

Taşranın sıcak kucağı ve serin kasveti üzerine… Orayı hem içinden hem dışından bilen bir evladının gözüyle.

Türkiye’nin ipin ucundaki yakın tarihin gölgesi…Kalbi avucunda birinin gözüyle.

Ercan Kesal’dan,aynanın kenarındaki fotoğraflar misali hayat parçaları, sohbet makamında insan hikayeleri.

Yazar : Ercan Kesal

Yayınevi : İletişim

Sayfa Sayısı : 180

Leave a Reply

Your email address will not be published.