Roman

Satranç

Stefan Zweig’i ilk okumaya bu kitapla başladım ve dilini çok sevdim diğer kitaplarını da okumaya devam ettim hepsi birbirinden güzel ve bir solukta okunuyor. Kitapla ilgili kısma gelirsek ;

Kitap, eserde adı belirtilmeyen baş karakterin New York’tan Buenos Aires’e giden bir gemiye binmesiyle başlıyor. Öykü boyunca anlatıcılık rolünü üstlenen baş karakter , dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic’in de gemide olduğunu öğreniyor.Onunla bir maç yapmak istiyor ancak Czentovic buna hiç de istekli görünmüyor.

Bunu üzerine baş karakter,onun dikkatini çekebilmek için McConnor adlı bir adamla satranç masasına oturuyor.Oyun yine de Czentovic’in dikkatini çekmeyi başaramıyor.En sonunda McConnor ,Czentovic’e para karşılığı maç teklif ediyor.Ancak bu şekilde ikna edilebilen Czentovic,böylelikle masadaki yerini alıyor.

McConnor kaybedeceği bir hamle yapmak üzereyken, yabancı bir ses duruma müdahale ediyor.Kitapta Dr.B adıyla verilen sesin sahibi,satrançtaki hünerini Czentovic’ten apayrı bir hikayeye borçlu olarak anlatılıyor. Kitabın gelişme bölümünün doruklarında,ikili arasında kıyasıya bir rekabet gelişiyor.Öyle ki iş artık ,satrançtan ziyade savaşın acı bir temsiline dönüşüyor.

Yazar : Stefan Zweig

Yayınevi : Panama

Sayfa Sayısı : 104

Leave a Reply

Your email address will not be published.